O mě

Mgr. Milena Heráková - Keramika Kočka

Vítám Vás na stránkách o keramice, kterou vyrábím.

Keramiku tvořím z volné ruky stáčením a lepením z plátů. Každý kus je originál. Líbí se mi rozevláté linie a ty nacházím ve větvích stromů, dívčích vlasech, stonkách tulipánů nebo v křídlech andělů. Linie je životní cestou, kterou se ubírám. Dobře se mi pracuje s jemnou i hrubší šamotovou hlínou, která má po výpalu přírodní povrch. Někdy světlé odstíny oživím barevnými plochami lesklých glazur.

Vytvářím keramiku drobnou, dekorativní, užitkovou až po zahradní objekty. Navrhuji a realizuji také velké reliéfy do interiéru nebo exteriéru přímo na míru. Zpracuji výtvarný návrh a po odsouhlasení realizuji. Dodací lhůta je měsíc až dva, podle rozsahu zakázky.

Dělá mi radost, že moje keramika zpříjemňuje lidem život.

O mě

Vystudovala jsem obor výtvarná výchova – český jazyk na PF v Plzni. Po čtyřech letech vyučování na ZŠ v Lokti jsem nastoupila jako učitelka výtvarnice zprvu na Lidušce, později ZUŠ v Karlových Varech. Už od malička jsem chtěla být učitelkou. Do Lidušky jsem chodila od sedmi let a výtvarné umění se stalo mým celoživotním koníčkem. Postupně jsem se zabývala tkaním goblénů, olejomalbou a grafikou. To bylo za totáče. Po revoluci jsem se věnovala kresbě a pomalu pronikala do tajů keramiky. S manželem Janem Herákem jsem tvořila v „Ateliéru ve Zbrojnici“ v Lokti. V současnosti jsem založila ateliér „Keramika – Kočka“ v Karlových Varech, Dalovicích. Když byla dcera Jana malá,vytvořila jsem pro ní z hlíny, aby dobře usínala, malou spící kočičku. Do našeho života pak vstoupil kocour Linďák a záhy kocour Koko. Kocouři odešli, Jana dospěla, ale kočičí motiv zůstal v mých rukách vtisknutý nastálo.